Hinnatõusust*

* põhiliselt elektri, aga mitte ainult.

Emotsionaalset kisa on palju, kõige rohkem ikka elektri hinnatõusu teemadel. Kisajaks muidugi need, kel börispakett ja detsember ootamatu arvega rabas. Paratamatult taban end mõttelt, et kas juuli odav elekter ka sama palju emotsioone tekitas?

Elekter ja börsihind ei ole emotsionaalsed ja täpselt nii neisse suhtuma ka peaks. Kui suured hinnakõikumised tunduvad hirmutavad (ja rahakotile väljakannatamatud), siis äkki peaks energiat ostma fikseeritud lepinguga? Jah, fikseeritud hinnaga maksad suvel teistest rohkem aga talvel selle võrra vähem, kogud nagu ette või nii. Börsipaketi puhul pead seda kogumist ise tegema, paljud (kisajatest) seda suvel siis ka päriselt tegid? Või tunduski imeodav elekter uus normaalsus? Kui sa sellele mõelnud ei ole, siis kedagi teist süüdlaseks pidada tundub kohatu.

Sotsiaalmeediast loetu põhjal on kisajatel kolm tegevusplaani:

  1. nöör kaela
  2. Toompeale protestima
  3. Reform, Kallas ja EU on süüdi

Ma pakun ühe ebapopulaarse võimaluse veel välja – ise vastutuse võtmise oma heaolu ja hakkamasaamise eest:

  • Kui sa oma tööandjaga ei ole veel pidanud palgaläbirääkimist, siis äkki peaks? Ostujõu kalkulaator annab pildi, mis inflatsioon su sissetulekuga teinud on. Viimase aasta jooksul saadud palgatõus 10% säilitab su ostujõudu, mitte ei suurenda seda.
  • Tööandja ei tule palgatõusu sooviga kaasa? Sa ei ole pärisori, vaheta töökohta. Eestit kummitab tööjõupuudus, mitte tööpuudus.
  • Leia täiendavaid sissetulekuallikaid. See on lihtsam kui sa arvad.
  • Kui sa kütad elektriga mõisahoonet, siis see on su elustiil, mitte riigi türannia.
  • Hoone soojustus, kütteliik või elukoht on valikud, mitte paratamatus.
  • suvel kogud, talvel tarbid. Nagu esivanemad.

Mulle hinnatõusud meeldivad. Inflatsioon tähendab, et ühiskond areneb, heaolu paraneb. Ühtlasi sunnib see kõiki osalisi pidevalt liikuma, olla parem, efektiivsem, leidma oma tegevustes uusi lisandväärtusi.

Loomulikult on rahul ka kõik need, kellel laenuga kinnisvara ostetud, inflatsioon sööb seda kohustust mõnusate ampsudega väiksemaks.

Üks kommentaar “Hinnatõusust*

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s