8 soovitust noorele minule

Lapsepõlvest mäletan üht lugu, kus ihne toriseja juurde tuli tema vaim tulevikust. See spirituaalne kohtumine ja oma ees ootava elu nägemine oli peategelasele silmi avav kogemus.

Kuigi ma ei saa täielikult samastuda peategelasega selles loos (ihne: jah; toriseja: natuke), oleks elumuutvaid soovitusi nooremale endale anda üksjagu ja blogi vahendusel need teele läkitan – kui mitte minevikku, siis ehk saab mõni lugeja mõtteainet tulevikuks.

1. Pingutamisest suurema mõjuga on strateegilised otsused pingutuste vahel

Start-up’ides kutsutakse seda pivot’iks. Strateegia muudatused, asjade teisiti tegemine. Tegijad on samad, energia ja oskusteave samamoodi. Lihtsalt ühel hetkel otsustatakse probleemile teise nuga alt läheneda ja sealt tuleb ka muutus.

Kui sa oled võtnud plaani olla tubli palgatöötaja või tegus ettevõtja ja rügad selle nimel pikki tööpäevi, siis äkki kuluks üks pivot ka siia ära? Panustades samale tegevusele rohkem energiat, võib tulemus olla 10 või heal juhul 50 protsenti parem, aga kindlasti mitte 500%.

Suured arengud toimuvad läbi strateegiate valiku, mitte juba tehtud valikute täiusliku soorituse.

Eelmisest postitusest tuttav netoväärtuse graafik. Pivot on retroperspektiivis ilmselge.

Ühe sellise pöörde tegin 2019 aasta alguses, tagasivaatena paistab see nii ilmselge.

Mis siis juhtus? Ma ei hakanud mitu korda rohkem tööle või tegutsema tulusamas valdkonnas, muutsin lihtsalt seda, kuidas ma oma aega müün.

2. Sinu aeg on erineva hinnaga

10 a. tagune mina tegutses ettevõtluses fikseeritud tunnitasuga, müües oma teenust first come first served meetodil ja kiirematel perioodidel korraliku ülekoormusega, ikka sama ajatasuga. Oli ka perioode, kus pidin töid ära ütlema, olin oma ajavaru 110% ära lubanud. Minu sissetulekute lagi oli käes ja kogu saadaolev aeg selle vastu vahetatud. Tunnitasu tõstmine turuhinnast oluliselt kõrgemaks tundus ohtlik plaan, äkki siis ei tulegi enam lepinguid peale? Veel 2018 oktoobris kirjutasin, kuidas kuu oma elust 7500€ eest müüsin.

Praeguseks olen kasutussse võtnud hinnastamise, kus müün oma aega erineva hinnaga, sõltuvalt projekti mahust ja kestvusest. Pikaajalised kokkulepped suurtele püsiklientidele fikseerime töömahuga aasta jagu ette. Nii on mul näiteks praegu teada, et 2022 on jooksvad kulud kaetud kolme suure kliendi ja ~450 töötunniga. See on turvavõrk, mis lubab ülejäänud aja mugavalt mitmekordse hinnaga vabamüüki panna. Enamasti see müük ka õnnestub, kui mitte esimesele, siis kolmandale või neljandale küsijale.

Kindlasti tekib küsimus, kas ma olen unikaalse oskuspagasiga tipp-spetsialist, et nii oma aega müüa saan. Lihtne vastus, ei ole. Seda saab teha igas valdkonnas, piisab olla vaid keskmisest parem.

3. Ära tähtsusta üle spetsialiseerumist

Olla ühes asjas väga hea oli minu jaoks kümme aastat tagasi ainuvõimalikuks edu valemiks. Valida spetsialiteet ja saada sellel tipptegijaks on ka ühiskonnas tervikuna laiemalt levinud mantra.

Vaatame korraks normaaljaotust, see on suvalise oskuse statistiline jaotus ühiskonnas, kus mõni üksik asetseb paremal servas (valdkonna absoluutsed tipud), mõni vasakus servas (külalollid) ja 95% rahvastikust hõljub mõningate oskustega kusagil nende vahel.

Allikas: E-koolikott. CC BY-SA

Selle graafiku parem serv kuulub 10 000 tunni fanaatikutele, täielikult pühendunud professionaalidele, kõrge tasuga spetsialistidele.

Samas, kui hea pead sa milleski olema, et suudaksid olla ühiskonnale või oma kliendile väärtuslik? Vaata korraks seda küüru. Võibolla piisaks ülemise kvartiili servast? Ja sinna jõuab palju kiiremini. Kas on mõtet ka edasi minna? Tõenäliselt mitte, seal ei ole pingutuse / tasu suhe enam nii magus ja finantsiliselt parem strateegia on võtta eesmärgiks hoopis uue oskuse lisamine oma pagasisse.

Kui tuua paraleel meditsiinist, siis minu jaoks on parem plaan olla oma klientidele perearstiks kui dermatoveneroloogiks. Vähem spetsialiseerunud, samas regulaarselt vajalik.

Peamine, et valitud valdkond sind ka päriselt huvitab.

4. Edukus tuleb läbi kire

Kui soovid olla mingis valdkonnas ülemises kvartiilis, siis see on tehtav. Kindlasti on see tehtav, kui valdkond paneb sul silma särama ja oled nõus ka unetundide arvelt sellele pühenduma.

Tööalaselt kohtun igal aastal 100+ ettevõtte juhiga ja mitte ühelgi neist ei ole 8-tunnist tööpäeva. Edukas olemiseks on vaja palju rohkem aega ja energiat. Seda oled sa valmis pikaajaliselt panustama ilmselt ainult valdkonnas, mis sind päriselt huvitab. Valdkonnas, mis kirjanduse vormis su öökapil lebab.

Võin üpris kindlalt väita, et mis iganes su kireks on, sellest saab luua ettevõtte ja sellele leidub ostja.

5. Vali hoolikalt oma sihtgrupp

Praegu on minu kliendiks suurelt osalt töötlev tööstus aga see ei ole alati nii olnud. Kunagi alustasin erakliendiga ja sealt ärikliendi peale liikumine oli tõenäliselt mu kõige tulusam äriline otsus. Samas, ka ärikliendil on serktorite lõikes suur erinevus ja näiteks HoReCa sektorist ei taha praegu küll sõltuda.

Kus liigub raha? Vihjeid sihtgrupi leidmiseks.

Ka sihtgrupi muutus võib olla pivot. Mängi korraks selle mõttega, kellele veel saaksid oma oskustega kasulik olla?

6. Pikem vaade kõigele, mida teed

Tulusid ja kulusid arvesta aasta, mitte kuu perspektiivis. Isegi, kui raha liigub igakuise intervalliga, aitab aastane vaade pilti selgemaks saada. Palju see Netflixi, Spotify ja Zwifti tellimus mulle siis ikkagi maksab? 350 € aastas, ahsaraisk.

Kui sinu kalendri avakuva on nädala vaates, siis viimane aeg kuu peale ümber lülitada. Vahepeal uita ka aastavaatesse. Suured asjad saab pikalt ette planeerida ja tänu sellele oma aega paremini müüa.

Aega müü pandliku hinnastamisega ja riskide hajutamiseks kindlasti mitmele ostjale.

7. Sissetulekuid ei hoita ühes korvis

Rahaliselt kõige ebakindlam on sõltuda ühest sissetulekust, olgu selleks tööandja või üks suurklient. Sinu finantsseis sõltub kellegi teise edust või otsustest ja läbirääkimistel oled alati nõrgemal positsioonil, sest sul on rohkem kaotada.

Palgatöö on ambitsioonikale perspektiivitu, ameteid kus 2 korda rohkem pingutust toob topelt sissetuleku, on vähe. See on nagu võlakirjainvesteering, tulusus on teada ja võimalusi selle muutmiseks vähe. Proovi järgi, tee üks hullumeelne töömaraton. Pane järgnevad kaks kuud oma töösse topelt energia ja tähelepanu. Kas tulemuseks on mitmekordne sissetulek või parimal juhul “kuu parima töötaja” kingitus teatripiletite ja pisikese preemia näol?

Pikas perspektiivis annab pingutus tõenäoliselt tulemusi – parema positsiooni ettevõttes ja tõusu sissetulekus. Kuid seegi ei sõltu täielikult sinust vaid kellegi teise otsusest, mille ajendeid sa tegelikult ei kontrolli.

Palgatöö turvalisus on näiline, olen lähedalt näinud terve osakonna heade spetsialistide koondamist rahvusvahelise emafirma pivot’i tõttu. Kõik tegid oma tööd südamega, töökohta see ei päästnud.

Võta kontroll oma elu üle. Leia mitu tuluallikat ja loo olukord, kus ühe kaotus ei mõju finantskatastroofina sinu väikeses maailmas. Selline korraldus annab palju parema positsiooni läbirääkimisteks, mis omakorda võib tulevikus su sissetulekuid märkimisväärselt kasvatada.

8. Õpi kirjutama

Oskus oma mõtteid kirjalikult väljendada on tõenäliselt üks parimaid oskuste korrutajaid. Regulaarne kirjutamine aitab tõsta sissetulekuid ja selleks ei pea olema Mallukas või Rahakratt. Kirjuta ilukirjandust, projekte, pakkumisi, SEO’d, meiliturundust või pea blogi oma kireprojektist, kõik see tuleb kasuna tagasi. Kui mitte kohe rahana pangakontole, siis toetava tegevusena eesmärkide saavutamiseks.

Kirjutamise puhul on kõige raskem alustamine. Kui esimesed sõnad kirjas, tuleb ülejäänu iseenesest ja aastatega lihvid oma oskuse täiuslikuks. Alusta lihtsalt kohe, täna.

Blogi või päevaraamatu pidamine aitab fokuseerida mõtteid ja seada sihte. Võlgnen oma viimaste aastate edu osaliselt just siinsele blogile. Unistuste ja tegevuskavade läbi kirjutamine on hea reaalsuskontroll iseendale, kõva häälega välja öeldud (kirjutatud) mõtted täituvad suurema tõenäosusega tänu sotsiaalsele survele. Ühtlasi aitab tegevuskava läbi kirjutamine tagasi vaadata varasematele otsustele ja teha sealt järeldusi. Kas mäletad milline finantsotsus oli sinu jaoks päevakorral 3 aastat tagasi ja kas see oli hea otsus? Mina mäletan, tänu sellele blogile.

Mitu “võlablogijat” on oma esmapilgul lootusetuna näivast olukorrast välja rabelenud tänu regulaarsele kirjutamisele. Loomulikult ka tänu tegutsemisele, aga need käivad käsikäes, kirjutamine häälestab tegevusele.

Suured arengud toimuvad läbi strateegiate valiku, mitte juba tehtud otsuste ideaalse soorituse. Valiku tegemiseks on vaja need kirja panna. Kirjuta üks äriplaan isiklikuks eluks, seejärel täienda seda iga kuu. Kõlab nagu blogimine?

Kokkuvõtteks

Ära karda muutusi, karda nende puudumist. Muutused aitavad lähemale jõuda unistustele ja seada uusi. Üllatusega märkad, et see on järjest võimenduv, iseennast toitev nähtamatu süsteem.

Milliseid soovitusi saadaksid noorele iseendale? Kriba mõtted kommentaari.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s