Uute oskuste õppimisest

Oma töös kohtun tihti inimestega, kes on otsustanud teha kannapöörde senises karjääris ja astuda täiesti uutele radadele. Jätta maha senise oskusteabe ja avastada midagi uut, õppida teine eriala. Ma tunnustan neid selle julge valiku eest ja toetan omalt poolt kogu hingest. Samas jääb mõttesse alati kummitama, et võibolla see täielik kannapööre, nii õige kui ta ka tundub, ei ole fintantsiliselt kõige targem otsus.

Jah, õppimine ja muutused professionaalses karjääris on hädavajalikud arenguks. Samas liikumine täiesti uuele alale tähendab alustamist nullist ja kukkumist konkurentsis kõige madalamale pulgale. See tähendab võistlemist nendega, kes äsja koolipingist tulnud, kel oluliselt rohkem energiat ja vaba aega kui sul. Vaadates neid uue hingamise otsijad, tunnen tihti, et tahaksin anda ühe soovituse.

Õpi oskuste korrutajaid

Mis on need korrutajad, küsid? Need on oskused, mis aitavad sinu senise karjääri või kogemuspagasi tõsta kõrgemale, annavad suurema sissetuleku ja tähelepanu. Korrutajad on näiteks:

 • turundus
 • avalik esinemine
 • kirjutamine (blogimine)
 • koolitamine, konsulteerimine
 • vähemlevinud võõrkeeled

Miks ma nimetan neid korrutajateks? Sest need oskused sõna otseses mõttes korrutavad su senised teadmised (ja sissetuleku), lisades juurde ühe hädavajaliku kihi. Me ei räägi siin igakuisest +200€ välja kaubeldud palgalisast tänu uuele oskusele, pigem x2.

Jah, loomulikult ei ole avalik esinemine, turundus või kirjutamine kõigile meelepärane. Aga see on õpitav, harjutatav, täpselt nii nagu iga teine oskus.

Juuksur, kes on ühtlasi hea turundaja, on oma väikeäris palju edukam kui lihtsalt juuksur. Mesinik, kellele meeldib valdkonna koolitamine, saab hulgaliselt kontakte, töövõimalusi ja sissetulekuid mida teisel mesinikul ei ole.

Selleks, et esineda, turundada või konsulteerida ei pea olema maailma tipp, edukalt võib seda teha ka palju lihtsamal tasemel. Mõtle korraks meie kohalike staarinvestorite peale ja kasule, mida oskusteabe jagamine neile toonud on. Kas nad on investeerimise tipp-spetsialistid? Ei, ja seda pole vajagi. Piisab, kui oled targem enamusest ja see on järjekindla tööga saavutatav, igas valdkonnas. Väidetavalt pidi suvalise valdkonna 3 raamatu lugemine tegema sinust suurema spetsialisti kui 95% rahvastikust.

Mu kaugemas sugulusringis on gümnaasiumiealine tütarlaps, täielik Lõuna-Korea fänn. Õppinud iseseisvalt selgeks keele, suhtleb jututubades korea kohalikega ja tarbib nende popkultuuri, filme, kirjandust, vaatab televisiooni. See oskus on võimas korrutaja. Mis iganes ameti ta hiljem selgeks otsustab õppida, lähiriikides leidub ettevõte, mis maksab tema oskusteave X + korea keele oskus kombinatsiooni eest uskumatult head raha.

Või näiteks mina. Tavaline Juhan Eesti väikelinnast, üpris tavapärase oskusega, ei midagi erilist. Minuga samal erialal töötab Eestis kindlasti tuhatkond inimest, levinud amet on “harju-keskmise” kontoritöötaja palgaga ja kindlasti ei ole ma selle karbi teravaim pliiats (mitte ka nürim, õnneks). Samas, korrutades oma lihtsa ameti läbi kahe korrutajaga 1) turundus ja 2) konsultatsioonide pakkumine, toob mu “mees-ja-koer” ettevõte aastas koju umbes 80k €. (palgatöötajate maailmas on see siis umbes 5k bruto/kuus).

Selleks ei pea olema programmerija, jurist, ajukirurg või pankur. Tõenäoliselt oled sa mingis valdkonnas vähemalt Eesti keskmisel tasemel, lisa juurde üks (või veel parem, kaks) korrutajat ja avastad, et sissetulekuid on võimalik märkimisväärselt kasvatada.

6 kommentaari “Uute oskuste õppimisest

  1. tänud, see mõte on pikalt peas keerelnud. Tõenäliselt on sul ka dividendiaktsiatega sama lugu, et nendest rääkimine/kirjutamine/konsulteerimine suurem sissetulek kui dividendid ise?

   Meeldib

 1. Nii nöus! Ise olen niimoodi pidevalt uusi oskusi omandanud, JA lisaks töötan nö kuumal IT-alal. AGA üks aga on – ma ei oska/julge ennast müüa. St minuga sarnaste oskustega spetsialistid müüvad ennast konsultantidena 100 € tund. Aga mina ei oska ennast müüa. Seega teenin ikka edasi nö “tavapärast palka”.
  Kust saada oskused ennast konsultandiks müüa? Olen proovinud palju erinevaid konsultante vahendavaid firmasid, aga enne, kui nad mulle midagi sobivat leidsid, pidin uue palgatöö jälle vötma, sest noh – pere tahab toitmist.

  Meeldib

  1. mina alustasin konsultatsiooni- ja koolitusteenusega põhitöö kõrvalt. Ühel hetkel oli see kasvanud piisavalt edukaks ja nii ta läks. Soovitan sulle sama, pea ees tundmatusse hüppamine või igasugu finantsüllatusi (nii positiivseid kui negatiivseid) tuua, eriti esimestel aastatel. Vahendusfirmade kasutamine on enesepettus, jääb mulje palgatöö turvalisusest ja koore riisub vahendaja. Ikka otse ise turule, ujuma sügavasse vette

   Muutuste juhtimine on valdkond, millega tegelen. Kui sa päriselt-päriselt tahad seda, siis siin on mu pakkumine. 1) Loe läbi Atomic Habits 2) pöördu tagasi ja jäta siia kommentaari märk maha, võtan sinuga otse ühendust, et leida sulle sobiv viis oma unistusteni jõudmiseks. (pro-bono, kui see eelnev nüüd müügina kõlas)

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s