2019 kokkuvõte

Aasta lõpuni on mõned päevad veel aga kokkuvõte juba valmis. No loodame, et viimastele päevadele mingeid rabavaid uudiseid ei teki. Võin etteruttavalt öelda, et tegu on läbi ajaloo vaieldamatult mu edukaima finantsaastaga, kõigest lähemalt järgnevalt.

2019 eesmärkidest ja nende täitmisest:

Kõigepealt pilk aasta tagasi kirja pandud eesmärkidele ja lubadustele:

 1. Varad > kohustused – tehtud, kuhjaga. Aasta jooksul on portfell kasvanud kiiresti ja ületab kõrge kaarega võetud kinnisvaralaenu. Tagantjärgi võib öelda, et olin selle eesmärgi seadmisel väga tagasihoidlik.
 2. Välismaakleri konto – ei ole tehtud. Parkisin oma ettevõtte väärtpaberikonto LHV’sse ja kavatsen ka edaspidi seal olla. Miks, küsite? Lähiaastatel võib juhtuda, et plaanin kinnisvara soetada ja ilus portfell samas pangas aitab kindlasti laenukõlbuliku(ma)ks saada (väikeettevõtja mured usaldusväärsuse tõestamisega).
 3. Õpiku avaldamine – tehtud, samas projekti võib läbikukkunuks lugeda.
 4. Atesteerimine – tehtud, täiega! Olen nüüd oma valdkonnas riiklikult tunnustatud spetsialist ja on juba ka näha, et see aitab paremaid lepinguid koju tuua. Rahvusvaheline sertifitseerimine on tegemata, see seisab hetkel küll sertifitsieerija töökorralduse korralduslike küsimuste taga. Loodetavasti 2020 keskpaigaks tehtud.
 5. Tähelepanu perele – no seda peab pere ütlema, kas tähelepanu oli piisav 🙂

2019 fakkapid

2019 aastat jääb meenutama kaks läbikukkumist:

 1. Õpiku kirjutamise ja turunduse projekti võib lugeda haledaks ebaõnnestumiseks. Kes mu blogi pikemalt lugenud, teab, et suvel olin usinalt ametis õppematerjali loomisega, mida mu koostööpartner, suur Eesti meediaettevõte, turustama pidi. Plaan nende poolt oli paljulubav – ajalehed-ajakirjad, sotsiaalmeedia, raadio, sisuturunduslikud uudised jm. Ühesõnaga, täisspekter kommunikatsioonikanaleid, nii oma ettevõtte halduses olevaid kui sisse ostetuid. Praktikaks kujunes nende “turundusplaaniks” 200€ jagu reklaami Facebookis ja 2 e-mailiga saadetud uudiskirja. Õpiku müük seni kokku ca 600€. Ootasin ~10x suuremat läbimüüki ja selles valguses tugev ebaõnnestumine. Tegin neile just ka tähelepaneku nõrga müügitöö osas, uuel nädalal pidid maha istuma ja arutama. Igal juhul on näha, et jutt oli tegudest suurem ja projekt pettumust valmistav.
 2. REIT fondide ostud sattusid täpselt enne suuri kukkumisi. TCO -20%, DLR -10%, EQIX jõudis just ringiga nulli tagasi.

2019 edulood

Kõige suurem edulugu sai oma alguse umbes 2 aastat tagasi. 2018 veebruaris käisin töövestlusel ja sain eitava vastuse. Nördinult lubasin endale, et võtan tõsiselt käsile oma hobiprojekti – konsultatsioonid ja koolitused. 2019 aasta lõpuks on see valdkond kasvanud mühinal ja hetkel moodustab vaieldamatult kõige suurema osa minu sissetulekutest. Loomulikult tuleb kasuks ka suvel peetud läbirääkimised, mis tõstsid päevatasu suurima koostööpartneriga märkimisväärselt ja kokkuvõttes on tegu meeldivalt kõrgelt tasustatud tegevusega, mida ma 110% naudin.

Kasvanud päevatasu on pannud mind oma aega kõrgemalt hindama ka teiste klientidega kokkulepete tegemisel ja rohkem kui 100% hinnatõus on toimunud ka seal. Kui aasta alguses sai minu konsultatsioone 400-500€/päev, siis praegu on selleks 850-1200€ ja 2020 veebruari lõpuni ei ole praktiliselt ühtegi vaba päeva pakkuda. Täiesti uskumatu areng.

Netoväärtus 2019 alguses -12 tuhat ja plaan oli aasta jooksul number positiivseks saada. Aasta hiljem olen netoväärtust kergitanud keskmiselt 3700€/kuus ja maandun positiivsel numbril 33.200€. (investeeringud – laenud). Siin on nii vähenenud laenukohustus kui ka investeeringutesse paigutatud summad, kokku olen aasta jooksul kasvatanud portfelli 38k -> 80k. Excel näitab (kuupäeva osas veidi etteruttavalt) sellist graafikut:

Põhimõtteliselt, kui kõik investeeringud rahaks teeks ja laenu ära maksaks, jääks paari aasta elamisraha ka veel kätte. Poleks elu sees uskunud sellist kasvu ja püsivalt kõrget sissetulekut. Raamatupidamine näitab, et aasta jooksul olen teinud ~70k müügitulu, millest 40k investeerinud ja seega ümardatult võin aasta keskmiseks säästuprotsendiks lugeda vähemalt 57%.

Tagantjärgi võin ainult õnne tänada, et 2a. tagasi seda töökohta ei saanud, tol hetkel küsitud netopalgaga 2500€/kuu oleks sissetulekud praegu kordades väiksemad olnud.

2020 ootused on kõrged, aga neist uuel aastal lähemalt. Seniks häid pühi, kallid lugejad!

2 kommentaari “2019 kokkuvõte

 1. Ma seda oleksin võinud vist ette sulle hoiatada, et ise tuleb müüa (või äkki hoiatasin? või oli keegi teine keda hoiatasin?). Kui tahad raamatumüügist vestelda ja enda asjade turundamisest võid kirjutada, kindlasti saad paremini asjad ise tehtud kui auväärt koostööpartneriga.

  Meeldib

  1. Tänud selle mõtte eest! Kogu projekt sai käima pandud ainult põhjusel, et müügiga tegeleb keegi teine, ise ei ole sellest poolest absoluutselt huvitatud. Vaatame, kas koostööpartner võtab jalad kõhu alt välja või mitte.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s